Magyar Katolikus Lexikon > T > Titusznak írt levél

Titusznak írt levél, Tit: protokanonikus újszövetségi írás, a pasztorális levelek egyike. A 1Tim-lel egy időben, Kr. u. 65 k. írta Pál ap. vsz. Makedóniában. – Tartalma. Az ünnepélyes köszöntő sorok (1,1–4) után az 1. részben (1,5–16) azokat a feladatokat vázolja, melyek Kréta szigetén Tituszra várnak. A különféle városokban elöljárókat kell az egyházak élére állítania; olyanokat, akik megfelelnek bizonyos kívánalmaknak (1,5–9). Aztán föl kell vennie a harcot a tévtanítókkal, akik „zsidó mesék”-kel és emberi parancsokkal állnak elő (1,10–16). A 2. részt az egyh. szervezeti kérdéseinek szenteli az ap. (2,1–3,11). Meghatározza a különféle állapotbeli kötelességeket (2,1–10), az Istentől kapott kegyelemre való hivatkozással (2,11–15). Az elöljárók és az embertársak iránti kötelességek (3,1) az újjászületésből következnek (3,3–8). Ezt követi egy figyelmeztetés: kerülni kell az oktalan vitát, a szóharcot a tévtanítókkal stb. (3,9–11). A befejező rész (3,12–15) megbízásokat és üdvözleteket foglal magában. – Eredetiségének kérdése: →pasztorális levelek. R.É.

BL:1830.

Titusznak írt levél, Tit: protokanonikus újszövetségi írás, a pasztorális levelek egyike. A 1Tim-lel egy időben, Kr. u. 65 k. írta Pál ap. vsz. Makedóniában. - Tartalma. Az ünnepélyes köszöntő sorok (1,1-4) után az 1. részben (1,5-16) azokat a feladatokat vázolja, melyek Kréta szigetén Tituszra várnak. A különféle városokban elöljárókat kell az egyházak élére állítania; olyanokat, akik megfelelnek bizonyos kívánalmaknak (1,5-9). Aztán föl kell vennie a harcot a tévtanítókkal, akik „zsidó mesék”-kel és emberi parancsokkal állnak elő (1,10-16). A 2. részt az egyh. szervezeti kérdéseinek szenteli az ap. (2,1-3,11). Meghatározza a különféle állapotbeli kötelességeket (2,1-10), az Istentől kapott kegyelemre való hivatkozással (2,11-15). Az elöljárók és az embertársak iránti kötelességek (3,1) az újjászületésből következnek (3,3-8). Ezt követi egy figyelmeztetés: kerülni kell az oktalan vitát, a szóharcot a tévtanítókkal stb. (3,9-11). A befejező rész (3,12-15) megbízásokat és üdvözleteket foglal magában. - Eredetiségének kérdése: →pasztorális levelek. R.É.

BL:1830.